ADMINISTRATION DEPARTMENT


 

Name: Sandra Zaher

Designation: Director of Al Nahda Girls School

Name: Mrs. Lina Kilani

Designation: Head Of Section

Section: Grade 10 and Grade 12

 

Name: Mrs. Joumana Al Hajj

Designation: Head Of Section

Section: Grade 7 and Grade 8

 

 

Name: Mrs. Rose Abdelghani

Designation : Head Of Section

Section : Grade 3 to Grade 6

 

 

Name: Mrs. Afrah Ahmed

Designation: Head Of Section

Section: KG1 and KG2

Name: Mrs. Raja Hazrallah

Designation: IT Office Manager

 

Name: Mr. Shakir Hussain

Designation: IT Administration

Name: Mrs. Madiha Azmi

Designation: General Activities Supervisor and Music Coordinator

Name: Mrs. Ghizlane Sodki

Designation: Office Manager

Name: Mrs. Shara Hussain

Designation: Executive Secretary For Director

 

 

 

 

 

 

 

 

Name: Mrs. Hayam Rabie

Designation: Activities Section Secretary

Name: Mrs. Khawla Ramadan

Designation: Head Of PE Department / Administrative General Supervisor

 

 

 

 

 

 

 

Name: Heba Mohammed Amen

Section: Grade 12

Name: Ghazwa Faisal

Section: Grade 11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name: Enaya Chibli

Section: Grade 9 & 10

 

Name: Rana Al Dabbas

Section: Grade 6

 

 

Name: Hanan Al Baik

Section: Grade 5

 

 

 

 

Name: Mrs. Samia Salah

Section: Grade 7 to Grade 8

 

 

Name: Mrs. Shareefa Al Yafie

Section: Grade 1 and Grade 2

 

 

 

Name: Maria Jourrai

Section: Grade 3

 

Name: Samah Aly

Section: Grade 3

 

 

Name: Mrs. Mary Anne Dgala

Section: KG1 and KG2

 

Name: Ms. Donabel Macusi

Section: Grade 1 and Grade 2

Name: Mrs. Ruwena bundalian

Section: Grade 7 - Grade 12

 

 

Name: Mrs. Cataline Limbago

Section: Grade 3 to Grade 6

TEACHING DEPARTMENT


 

KG1 ENGLISH DEPARTMENT

(Top row from left) Maysaa Kteeshat, Nabila Hamada, Nada Nabil, Hiyam Ghazzawi

(Bottom row from left) Masara El Jendi, Suha Al Rousan, Roweida Sidani, Maggie Hamdanieh

 

KG2 ENGLISH DEPARTMENT

(Top row from left) Lial Fraij, Amira Saber, Asma Al Ramahi, Kimberly Barker, Aisling Kelleher

(Bottom row from left) Safaa Shafeaq, Elaine Kelliher, Majd Mahmoud, Enji El-Behiry, Mona Merhi

 

GRADE 1 ENGLISH, SCIENCE AND MATH DEPARTMENT

(Top row from left) Samera Hassan, Ghada Hamdan, Marietta Manlapas, Maisaa Salame, Fizzah Hamid, Germeen Sidky, Layal Saad

(Middle row from left) Salimar Sleit, Reem Ali, Ghada Younes, Amna Saqib, Liza Marshall

(Bottom row from left) Meliu Ferdui, Clara Nader (Coordinator), Chaza AlKhattib, Orla Corr

 

GRADE 2 ENGLISH, SCIENCE AND MATH DEPARTMENT

(Top row from left) Rim Hassan, Fatme Rahal, Suzette Coetzee, Zinu Zafeer, Passent Khaled

(Middle row from left) Enas Zakaria, Nida Khan, Salma Salama, Iman Koweder,

(Bottom row from left) Manal Chamseddine, Dalia Mohamed, Clara Nader (Coordinator), Lama Shahin, Monica Vender, Sadia Asif

 

GRADE 3 ENGLISH, SCIENCE AND MATH DEPARTMENT

(Top row from left) Adeela Masood, Manar Mohamed, Maella Tarrant, Elena Reambonanza, Vanessa Bucasas, Darine Kanafani (Coordinator), Sonia Jacob, Janet Alvarez

(Bottom row from left) Mansi Kathait, Nada Talal, Baria’a Mousallem, Lamis Shehab, Yassal Al Baki, Shamsad Begum, Safia Qureshi

 

GRADE 4-6 ENGLISH DEPARTMENT

(Top row from left) Sabina Yousuf, Dina Gabr, Amal Morgan, Lynette Ledlie, Hanan Khalaf, Hanan Rabie, Aisha Mustafa

(Bottom row from left) Dalal Adada, Mumtaz Rahmathulla, Sona Hasan (Coordinator), Reem Suleiman, Fatme Moussa

 

 

GRADE 4-6 SCIENCE AND MATH DEPARTMENT

(Top row from left) Nisreen Alkhun, Anju Semir, Rana Zeid, Sanuja Mohammed, Rana Ghaleb, Safa Fawzi, Shireen Snono, Sarah Faraj

(Bottom row from left) Hanan Stephan, Sawsan Khalil (Coordinator), Dalia Bassam

 

KG1-6 ICT DEPARTMENT

(Top row from left) Safaa Ali Qatarneh, Grace Gravoso, Khalida Saud, Ann Saji, Rianne Al Tamimi

(Bottom row from left) Cherry Aquino, Laxmi Kumar (Coordinator), Rana Farouk

 

GRADE 1 ARABIC DEPARTMENT

 

(From Left) Wafa Zakaria, Samira Hamarneh, Eliane Kallas, Naima Elgharroudi (Coordinator), Alaa Hattab, Nada Al Khatib, Souha Ahmed, Nada Sawad

 

 

GRADE 2 ARABIC DEPARTMENT

 

GRADE 3 ARABIC DEPARTMENT

(From Left) Mariam Jishi, Raida Najemiddin, Safa Zaher, Naima Elgharroudi (Coordinator), Adawiya AlGburi, Esra’a Al Turk

 

GRADE 4-6 ARABIC DEPARTMENT

(From left) Samira Mahmoud, Haneen Jumaa, Fadia Ali, Sana Kandil (Coordinator), Fatma Barhoush, Safinaz Mohamed, Nora Mohamed

 

GRADE 1-2 ISLAMIC DEPARTMENT

(From Left) Neymeh Najim, WisamAl Jarrah, Ibtihal Smadi (Coordinator), Shaza Al Abood, Samar Qur’an

 

ARABIC (NON-ARABS) DEPARTMENT

(From Left) Ietemad Sabri, Alaa Aljayyusi, Alaa Hattab, Rola Sahloul, Haifa Zaghloul (Coordinator), Hanaa Ahmed, Magda Mandour, Nora Mohamed

 

GRADE 7-8 ENGLISH DEPARTMENT

(Top row from left) Nazeema Begum, Erjola Davidhi, Hager Mahmoud, Fatima, Riham Al Konyally (Coordinator), Rida Khabbaz

(Bottom row from left) Thurayya Nijm, Manal Jamal, Sara Kotaich

 

GRADE 9-12 ENGLISH DEPARTMENT

(Top row from left) Safinaz Sadek, Marissa Mulhern, Awatif Moujaat (Coordinator), Maha Al Jaba’ri. Daire O’Dowd, Riham Al Konyally (Coordinator)

(Bottom row from left) Layla Abbas, Maysoon Rabie, Ghada Abyad, Khuloud Khaleel

 

GRADE 9-12 ART & DESIGN DEPARTMENT

(Top row from left) Nisreen Gouda, Hazar Omar Qubiah, Rasha Suleiman, Nabila El Sayed, Rehab El Sawy

(Bottom row from left) Atika Ikram, Sarah Mooney (Coordinator), Soha Soltan

 

GRADE 7-12 HUMANITIES DEPARTMENT

(From left) Yvowne Foley, Iryna Abbas, Susan Al Awad, Dorothy Rajendran (Coordinator), Abir Harris, Hiba Atawnah, Hana Qshta, Nouha Mofleh

 

GRADE 7-12 ICT DEPARTMENT

(From left) Alaa Rizk, Maram Bsisou, Suha Jaber (Coordinator), Shehla Aref, Sara Merei

 

GRADE 7-12 BIOLOGY DEPARTMENT

(Top row from left) Durdana Arjumand, Summer Abdul Karim, Inas Azizeh, Lara Zeidan, Rania Saad

(Bottom row from left) Hetaf, Faten, Rola Sobhie (Coordinator), Alaa Alnaib

 

GRADE 7-12 CHEMISTRY DEPARTMENT

(From left) Iman Saied, Tarek Audi (Coordinator), Hajla Ahmari, Amna Hamza, Rasha Al Zubi, Lama BouGhader, Yasmeen Zaroura, Taghrid Rabih

 

GRADE 7-12 SOCIAL STUDIES DEPARTMENT

(From left) Ghada Mohamed, Manal Tawfiq, Khadija Idrissi (Coordinator), Dalia Ahmad

 

IT DEPARTMENT

(Top row from left) Sajjad Peedikayil (IT Support), Shakir Hussain (IT Administrator), Anas Ashraf (IT Analyst), Sonny Dagala (Technical Support Excecutive), Shahid Ahmed (not in picture)

(Bottom row from left) Monica Solis (IT Trainer), Laxmi Kumar (ANS ICT Coordinator), Farhat Ehsan (IT Support)